AB’nin Google’a kestiği tekelleşme faturası 4,1 milyar Euro oldu

0

Avrupa Komisyonu dört yıl önce verdiği tarihi kararda Google’ın piyasadaki hâkimiyetinden yararlanarak Android işletim sistemini kullanan telefonların üreticilerine, mobil cihazlarda kendi arama motorunu ve tarayıcısını öne çıkarttığına hükmetmişti. Avrupa Birliği’nin (AB) yürütme organı, tekelleşme karşıtı (antitröst) yasaları gerekçe göstererek Google’a 4,3 milyon Euro ceza kesmişti.

İtiraz eden Google bu kararı mahkemeye taşıdı. AB’nin en yüksek ikinci yargı organı olan Genel Mahkeme yıllar süren davada kararı bu sabah verdi. Avrupa Komisyonu kararını “büyük ölçüde teyit ettiğini” vurgulayan mahkeme cezada 200 milyon Euro tutarında bir indirim yaptı.

Google’ın son temyiz yolunu da kullanarak AB’nin en yüksek yargı organı olan Adalet Divanı’na itirazda bulunması bekleniyor.

Telefon üreticilerine Android kısıtlamaları

AB’nin yasadışı bulduğu Google uygulamasına göre telefon üreticileri, Android işletim sisteminin sadece bu ABD şirketince onaylanan versiyonunu kullanabiliyor. Bu versiyonda Google’ın arama motoru (Google Search) ve Chrome tarayıcısı kurulu olarak geliyor. Bu şartları kabul etmeyen üreticiler, telefonlara Google’ın uygulama mağazası olan Play Store’u kuramıyor. Google ayrıca bazı telefon üreticilerine ve mobil operatörlere, arama motorunu kurdurmak için ödeme yapıyor.

Avrupa Komisyonu’na göre Google, masaüstü bilgisayarların arama motoru pazarında sahip olduğu hâkimiyetin akıllı telefonlarla birlikte riske girdiğini düşünerek telefon üreticilerine tekelci dayatmalar yapmaya başladı.

Google ise mobil pazarda hâkim konumda olmadığını, iOS ile rekabet eden Android ekosisteminin parçalanıp birbiriyle uyumsuz işletim sistemlerinin ortaya çıkmasını engellemeye çalıştığını dava sürecinde savundu.

Komisyon’un buna verdiği yanıta göre uyumlu olsun veya olmasın, mobil işletim sistemleri arasındaki çekişme, rekabetçi bir piyasada arzu edilen bir sonuç.

Haberin devamı için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir