Bakan Şimşek’e THY, Türk Telekom, BOTAŞ soruları

0

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, Türkiye ekonomisinin özelleştirme politikaları nedeniyle ağır bir darbe aldığını kaydetti.
Yerli ve milli fabrikaların, işletmelerin, üretim tesislerinin elden çıkarılmasının ekonomiyi daha çok dibe vurduracağını dile getiren Dr. Şevkin, bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e Türk Hava Yolları (THY), Türk Telekom ve Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi’nin (BOTAŞ) satışa çıkarılacağına dair iddiaları sordu.

Meclis Başkanlığı’na konuyla ilgili soru önergesi sunan Dr. Şevkin, “Özelleştirme politikaları Türkiye’nin önündeki en ağır yüklerden biridir. Kamu kaynaklarının düzenli ve kamu kurumlarının milletin yararına kullanılması son derece önemlidir. Ülkemizde son yıllarda özelleştirme politikaları nedeniyle ülke ekonomisi ağır bir darbe almıştır. Yerli ve milli fabrikaların, işletmelerin, üretim tesislerinin elden çıkarılması ekonomiyi daha çok dibe vurduracaktır” diye konuştu.

“ENERJİ GÜVENLİĞİNE DARBE OLMAZ MI?”
CHP’li Dr. Şevkin, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından yazılı olarak yanıtlandırılması istemiyle şu soruları sordu:

“Türkiye’de 2002 yılından bu yana kaç özelleştirme uygulaması gerçekleşmiş, kaç kamu kurum ve kuruluş elden çıkarılmıştır? Özelleştirilen bu kurumlarda toplam kaç işçi işsiz kalmış, kaç işçi başka kamu kurumlarına nakledilmiştir? Türkiye Varlık Fonu bünyesinde bulunan Türk Hava Yolları (THY), Türk Telekom ve Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ) gibi kurumların satışa çıkarılmaya hazırlandığı doğru mudur? Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Cevdet Yılmaz ile birlikte Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ziyaretinizde öne çıkan görüşmeler nelerdir? Enerjide stratejik öneme sahip kurumlardan BOTAŞ’ın elden çıkarılması Türkiye’nin enerji güvenliğine ağır bir darbe anlamı taşımayacak mıdır?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir