“AKP, EYT’lileri, emeklileri düşünmüyor, günü kurtarıyor”

0

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, iktidarın aylarca oyaladığı Emeklilikte Yaşa Takılan (EYT) vatandaşları hüsrana uğrattığını vurguladı.
EYT’nin görüşüldüğü ve kabul edildiği Meclis Plan Bütçe Komisyonu’nda konuşan CHP’li Dr. Şevkin, “Vatandaşlar, 1999 depreminde canıyla uğraşırken bir günle tam 17 yıl kaybediyor. Emeklilikte intibak yasası çıkmadı. EYT’liler için 5 bin prim gününü konuştular ama 5975 prim günü şartına kadar çıkardılar. O kadar insan borçlanma için kredi çekti, borçlandı” diye konuştu.
Meclis genel kurulunda ele alınacak yasanın komisyon görüşmelerinde AKP’li milletvekillerinin konuşurken sanki ülkede hiçbir şey yapılmamış, AKP gelmiş ülke hidayete ermiş gibi davrandığını halbuki eskiden ikramiyesi ile ev alabilen emeklilerin şimdi bir kümes dahi alamadığına dikkat çekti.
“AKP, SEÇİM YATIRIMI YAPIYOR!”
En düşük emekli aylığının 5 bin 500 lira övünüldüğüne işaret eden Dr. Şevkin, “Uçtuk, kaçtık, köprü yaptık diyorlar. Köprüyü mü yiyecek insanlar?” diye sordu. Hükümetin en temel görevinin köprü, yol yapmak olduğunu, bununla övünüleceğine hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesini sağlamakla övünmesi gerektiğini söyleyen Dr. Şevkin, seçime 3.5 ay kala EYT’lileri gündeme alan iktidarın yasa kapsamında çok önemli düzeltmeleri yapmadığını söyledi.

Dr. Müzeyyen Şevkin komisyonda sert eleştiriler yöneltti


Eşitlikçi bir düzenlemenin yapılmadığını vurgulayan Dr. Şevkin,  emeklilerin tüm haklarının doğru düzgün verildiği bir yasa yapmak yerine günü kurtarmaya dönük seçim yatırımı şeklinde bir düzenleme yapılmaya çalışıldığını kaydetti. Düzenlemenin oldu bittiye getirilmemesi gerektiğini belirten Dr. Şevkin, “Bir EYT’linin 5 bin 500 iş günü primi, diğerinin 9 bin iş günü primi var. Her ikisi de emekli olduğunda aynı maaşı alacaklar. 9 bin gün prim yatıranlara haksızlık olmayacak mı? Bu haksızlığın giderilmesi gerekiyor” dedi.
“YENİ PRİM MAĞDURLARI OLUŞACAK!”
İktidarın bugüne kadar 5 bin prim günü şartından başka bir şey konuşmadığını ancak yasa teklifende 5 bin ila 5 bin 975 günlük prim arasında değişen şartların öne sürüldüğünü ifade eden Dr. Şevkin, “Geçmiş yasa kapsamında 4/A sigortalının 5 bin prim günü sayısı şartını tarumar ettiniz. Onca insan borçlanma yaptı, kredi kartlarına yüklendi. Şimdi, bu düzensiz düzenlemeyle borçlarını nasıl ödeyeceklerinin derdine düştüler, insanlar kara kara düşünüyor. Bu düzenleme bu hâliyle geçerse yeni prim mağdurlarını da beraberinde getireceksiniz” diye konuştu.
SSK ve BAĞ-KUR primlerinin eşitlenmesinin yanı sıra emekli aylıklarının düşüklüğünün, prim gün sayısının, maaş farklarının göz önüne alınmadığını dile getiren Dr. Şevkin, “EYT’lilere yüzde 30 emekli zammından da yararlanacakları bir düzenlemeyi yapalım” dedi.
BÜTÜNLÜKLÜ YASA ÇAĞRISI…
Çıraklık ve stajyerlik sigortalarının da EYT kapsamına alınmasının önemine işaret eden Dr. Şevkin, sigorta öncesi doğum yapan annelerin de kapsama alınmasını istedi. Emeklilerin intibak yasasının da mutlaka tartışılması ve bu yasa kapsamında getirilmesi gerektiğini vurgulayan CHP’li Dr. Şevkin, “Yıllarca çalışmış, didinmiş bir emeklinin en az asgari ücret kadar ücret alması anasının ak sütü gibi helal değil midir? EYT hakkı eksiksiz teslim edilmeli, staj, çıraklık SSK başlangıcı olmalı, sigorta öncesi doğum borçlanması getirilmeli, insanlar Bağ-Kur tesciline, prime takılmamalıdır. Gelin, emeklilerin sorunlarını giderilmesi için bütünlüklü ve kalıcı, tüm sorunların çözüldüğü bir yasa yapalım” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir